google-manuel-islemler

Google Webmasters Tolls-Manuel İşlemler ve Çözüm Önerileri

Google Webmasters Tolls-Manuel İşlemler ve Çözüm Önerileri

Google’ın SEO açısından oldukça önemli bir güncellemesi olan Google Webmaster Tools’da bulunan  ‘Arama Trafiği’ kategorisi altına ‘Manuel İşlemler’ eklentisi, Google’ın spam ile savaşında sitelere uyguladığı yaptırımların tümünü içermektedir. Bu sayede Google spam ile mücadelede çok daha başarılı hale gelmiştir. Ancak, yine de eleştirilen ve beğenilmeyen kısımları da mevcuttur. Peki, nedir bu manuel işlemler? Bu sorunun cevabı bir liste olarak verilmek istendiğinde;

google-manuel-islemler

google-manuel-islemler

Sіtenіze yönelik dоğal olmayan bağlantılar etkі bağlantıları, Sіtenіze уönelіk dоğal оlmayan bağlantılar, Sitenizden verіlen doğаl olmayan bağlantılar, Saldırıуa uğrаmış ѕite, Katma dеğеri düşük olan veya hiç dеğеr katmayan boş içеrik, Tam ѕрam, Kullanıcı tarafından oluşturulan ѕpаm, Gizleme vе/vеya gizli yönlendirmeler, Gizli metin ve/veya anahtar kеlimе dоldurma, Spam türündeki ücretsiz bаrındırmаlаr şeklinde sıralanabilir. Manuel İşlemler Listesini tek tek açıklamak ise konuya güzel bir açıklama getirmesi açısından oldukça önemlidir. Bu düşünceden hareketle bu yazımızda sizleri konu açısından bilgilendirmek adına maddeleri tek tek ayrıntılı bir şekilde açıklayacağız. Bilgilendirmesi dileğiyle…

  1. Sіtenіze yönelik dоğal olmayan bağlantılar etkі bağlantıları

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var ki, pagerank’inizi aldatarak yükseltmek için backlink satın almak ya da bağlantı düzenlerine katılmak Google tarafından bir nevi yasaklıdır, Google yönetim yönergelerine de terstir. Bu nedenle, aldatıcı bir baclink aldığınızda bu uyarı ile karşılaşmanız muhtemeldir. Genelde bu uyarıya direk anchor text hedefli baclinkler neden olmaktadır. Etki bağlantısı ise sitenin ana anahtar kelimesine verilen bağlantılar ile oluşturulmaktadır. Ancak, Google bazı bağlantıların sizin denetiminiz dışında gelebileceğini de düşündüğünden uyarıyı manuel işlemler sayfasında görseniz dahi direk sitenize bir yaptırım uygulamamaktadır. Hal böyle olsa da yine de ‘sitenize yönelik doğal olmayan bağlantılar etki bağlantıları’ uyarısını almanız size sıralama kaybettirebilmekte ve index problemlerine neden olabilmektedir. Sorunun giderilmesi için sözü edilen aldatıcı linkleri kaldırmalı ya da reddetme aracıyla reddetmelisiniz ve reddettiğinizi de yeniden değerlendirme isteği ile Google’a bildirerek bu uyarıyı ve etkilerini ortadan kaldırabilirsiniz.

  1. Sіtenіze уönelіk dоğal оlmayan bağlantılar

Diğer ‘sitenize yönelik doğal olmayan bağlantılar etki bağlantıları’ uyarısından farklı olarak manuel işlemlerde ‘sitenize yönelik doğal olmayan bağlantılar’ uyarısını görmeniz tüm sitenizi etkileyecek bir spam işlemi gerçekleştirildiğini sizlere anlatır. Bu uyarıyı almanızın nedeni ise pagerank geçiren linkler yani genellikle footer linklerdir. Sorunun çözümü için ise sözü edilen linkleri tespit edip reddetmeli ya da nofollow olarak işaretlemeli ve ardından yeniden değerlendirme talep etmelisiniz.

  1. Saldırıуa uğrаmış ѕite

Arama performansınıza ciddi zararlar veren durumlar sonucunda aldığınız bu uyarı, sitenizin kötü niyetli birileri tarafından hacklendiğinde, kötü amaçlı yazılımlar barındırdığında ya da spam içerik kullanılması durumunda alınan bir uyarıdır. Sözü edilen uyarıyı aldığınızda yapacaklarınızı sıralamak gerekirse, ilk olarak saldırıyı tespit edip gidermeli, ardından da websitesinin güvenlik açıklarını gidermelisiniz. Tam güvenliği sağladığınızdan emin olunca ise yeniden değerlendirme talep etmelisiniz.

  1. Katma dеğеri düşük olan veya hiç dеğеr katmayan boş içеrik

Bu uyarı en ciddi uyarılardan biridir ve siteniz açısından hiç de iyi bir durum değildir. Uyarıyı almanızın nedeni sitenizde özgün olmayan içerik olması, sayfaların doğru düzgün bilgi içermemesi ve boş sayfaların olmasıdır. Bahsedilen durumun çözümü biraz zahmetli olsa da şu yolları izlemeniz hayatidir; boş içeriklerin tepit edilmesi, daha sonra eğer kopya içerik ise özgün içerik ile yer değiştirilerek boş sayfa ise doldurularak ya da içeriğin daha anlamlı hale getirilerek boş içeriğin giderilmesi gerekmektedir. Ardından yeniden değerlendirme talebinde bulunmanız durumunda sorun ortadan kalkacaktır.

  1. Tam ѕpam

Sözü edilen manuel işlem eğer tüm site için gönderildiyse sitenin tümünü, herhangi bir sayfa için gönderildiyse de sadece belli sayfaları ilgilendiren bir uyarıdır. Çok kullanıcılı ve güvenliği zayıf olan sitelerde rastlanır. Uyarının gönderilme nedeni sitenin toplama içerikle oluşturulmuş olmasıyken, çözümü anlamsız kelime grubu ya da toplama içerik içeren sayfaların siteden kaldırılmasıdır.

  1. Kullanıcı tarafından оluşturulan ѕpam

Genelde forum sayflarında görülen ve ardarda kopyalanan yorumlar tarafından meydana getirilen bu işlem tüm siteyi etkilemektedir. Çözümü ise ilgili kopyaları içeren sayfaların kaldırılmasıdır.

  1. Gizleme ve/veya gizli yönlendirmeler

Yazdığınız sayfadaki bilgiler neyse arama motorunda da aynı bilgiler görülmelidir. Eğer bu bilgiler arama motorunda gösterilmiyor ya da kullanıcıları google’ın göremeyeceği sayfalara yönlendiriyorsanız bu uyarıyı almanız muhtemeldir. Sorunun çözümü hatalı sayfaların yok edilmesidir.

  1. Gizli metіn ve/veya anahtar kеlimе doldurma

Birçok kişi anahtar kelimeleri sıralayarak oluşturduğu içeriklerle sitelerini oluşturmanın seo açısından olumlu bişi olduğunu düşünse de gerçek böyle değildir. Google için kullanıcının içerikten beklediği maksimum verimi alması önemlidir. Bu nedenle sözü edilen uyarıyı almanız durumunda kullanıcının anlayacağı ve anahtar kelimeleri optimize edilmiş içerikler kullanarak sorunu çözebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir