isletim-sistemleri-nelerdir-ne-ise-yararlar

İşletim Sistemleri Nelerdir? Ne İşe Yararlar?

İşletim Sistemleri Nelerdir?

İlk olarak bilgisayarla ilgili konuları öğrenmeye yeni başlayanlar için işletim sisteminin tanımını yapacak olursak, tüm bilgisayar donanımının yönetiminden, tüm işlemlerin çalışmasından ve uygulamaların çalışmasından sorumlu sistemdir şeklinde açıklanabilir. Peki, bilgisayar satın alırken hangi işletim sistemini seçmek daha mantıklı bir davranıştır. İşletim sistemlerinin özellikleri, avantaj ve dezavantajlarını sizler için yazıyoruz. Faydalı olması dileğiyle…

isletim-sistemleri-nelerdir-ne-ise-yararlar

isletim-sistemleri-nelerdir-ne-ise-yararlar

Windows İşletim Sistemi

Günümüzde en çok kullanılan işletim sistemlerinin başında gelmektedir. MS-Dos işletim sisteminden farklı olarak komutlar yerine herşeyi kolay halledebileceğimiz pencereler sisteminden oluşur. Diğer yandan yine DOS’tan farklı olarak birçok programla aynı anda çalışma imkânı sunmaktadır.  Mac’lerle kıyaslandığında Windows daha tehlikelere açık bir işletim sistemidir ve birçok işe yaramaz yazılımı barındırabilir.

Mac OS X İşletim Sistemi

Günümüzde en iyi seçenek haline gelen Mac OS X işletim sistemi masaüstüne odaklı çalışan bir masaüstü işletim sistemdir ve pencere sistemiyle çalışmaktadır. En büyük dezavantajı ise pahalı olması. Windows’un birçok uygulamasını desteklese de Mac OS X bazen geride kalabiliyor. En çok geride kaldığı konu ise oyunlar. Mac OS X üst düzey bir PC arayanlar için en iyi seçenek…

Chrome OS İşletim Sistemi

Sözü edilen işletim sistemiyle çalışan bilgisayarların kullanımı gün geçtikçe artıyor. Chrome OS, web tarayıcısı olan Chrome’a birkaç masaüstü özelliği eklenerek elde edilmiş bir işletim sistemidir. Chrome OS işletim sistemiyle çalışan PC’lerde Windows programlarının hiç birini, Linux programlarının ise çoğunu çalıştırmak mümkün olmuyor. Diğer yandan Chrome OS ile çalışan Chromebook’ların avantajları uygun fiyatlı olmaları ve çok güçlü bir web tarama özelliğine sahip olmalarıdır.

Linux İşletim Sistemi

Bu işletim sistemi özel programlarla çalışan kişiler tarafından daha çok tercih edilen bir program. Chromebook’larda olduğu gibi güçlü bir web tarama özelliğine sahip. Özel bir kullanım gerekliliğiniz yoksa genel eğilim Windows olduğu ve bazı Windows dosyalarla Linux’un uyum problemi çıkardığı düşünüldüğünde kullanılması pek de uygun değildir.

Diğer işletim sistemleri ise android, İOS ve ipad şeklinde sıralanabilmektedir. Bu son sayılan işletim sistemleri genelde ürüne özel işletim sistemleri olup en yaygın kullanılan isletim sistemleri Windows ve Linux’tür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir