Tek-Bir-Surucuyu-İkiye-Bolerek-Verileri-Koruma

Tek Bir Sürücüyü İkiye Bölerek Verileri Koruma

Verilerinizi Korumak İçin Sürücünüzde Ayrı Bölmelerde Saklayın!

Verilerinizin güvende olması için Windows’un bulunduğu disk haricinde ikinci bir diskte tutmanız oldukça önemlidir. Bu iki yolla sağlanabilir. Bu yollardan birincisi bilgisayarınız için ikinci bir sürücü satın almaktır ki bu yöntem hem maliyetli hem de pratik olmadığı için de fazla tercih edilmeyen bir yöntemdir. Diğer bir yöntem olan sürücünüzü ikiye bölme ise hem daha kullanışlı hem de çok pratiktir. Peki, sürücünüzü nasıl iki bölmeye ayırabilirsiniz? Adım adım anlatalım.

Tek-Bir-Surucuyu-İkiye-Bolerek-Verileri-Koruma

Tek-Bir-Surucuyu-İkiye-Bolerek-Verileri-Koruma

  1. Bölme işlemine geçebilmek için ilk olarak boş disk alanına bakmalısınız

Dosya Gezgini > Bu Bilgisayar > C Sürücüsü yolunu takip ederek ne kadar boş alanınızın bulunduğunu kolayca takip edebilirsiniz. Bu alanın tüm verilerinizi içine alacak kadar olmasına özen göstermelisiniz.

  1. Güvenlik için tüm verilerinizi harici bir diske taşımalısınız

Yaptığınız kontrollerde eğer kullanıcı klasörünün C sürücüsündeki boş alandan büyük olduğunu görüyorsanız hepsini C sürücüsüne atamayacağınız için bir kısım veriyi harici bir diske taşımanız gerekecektir. Bu işlemi kullanıcı klasörünün alanı C sürücüsünden daha küçük hale gelinceye kadar tekrarlanmalıdır.

  1. Disk yönetimine gitmelisiniz

Bu işlemi gerçekleştirmek farklı işletim sistemlerinde farklı yollarla yapılmaktadır. Windows 8 için izlenecek yol Win+X > Disk Yönetimi’yken, Windows 7 ve Vista’da Başlat > Çalıştır yolunu takip edip gelen kutuya diskmgmt.msc yazıp tamama tıklamak şeklindedir.

  1. Sürücüyü küçültmelisiniz

Disk yönetimindeyken sağa tıklayarak birimi küçült diyebilirsiniz. Ortalama windowsun gösterdiği küçültme alanına göre küçültme yapmalısınız.

  1. Yeni bölüm oluşturmalısınız

Sürücü küçültme işlemi yapılırken yanda beliren boş alana sağ tıklayıp ‘yeni basit birim’ seçeneğini tıkladıktan sonra ileriye tıklayarak yeni adıma geçebilirsiniz.

  1. Artık veri bölümünü oluşturabilirsiniz

Gelen ekranda sizden birim boyutunu belirlemeniz istenecektir. Bu kısmı olduğu gibi bırakıp ileri dedikten sonra olurduğunuz birime isim vermeniz gerekecektir. İsim verdikten sonra diğer seçenekleri ellemeden ileriye tıklayın.

  1. Yapılacak son işlemler

Yeni oluşturduğunuz bölüme ilk olarak belgeler klasörünü taşıdıktan sonra içine gerekli diğer dosyalarınızı da taşıyabilirsiniz. Böylece verilerinizi saklayacağınız ayrı bir bölüm yaratmış oldunuz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir