fiber-internet-nedir-faydalari-ozellikleri

Türkiye’de ve Dünya’da Fiber İnternet Teknolojisi

İnternet alanında ADSL yerine fiber internet kendinden söz ettirmeye başladı. Özellikle son dönemlerde ülkemizde kullanımı yavaştan da olsa yaygınlaşan fiber internet teknolojisini çoğu kişi test etme imkanı buldu. Bilindiği gibi ülkemizde uzun zamandır düşük hızlar ile ADSL kullanılıyor. Hızın düşük olmasına rağmen fiyatın yüksek olması, Avrupa standartlarına da ters bir durumdu. Dolayısıyla Fiber İnternet teknolojisini kullanmaya başlanılması İnternet meraklıların dikkatini çekti.

fiber-internet-nedir-faydalari-ozellikleri

fiber-internet-nedir-faydalari-ozellikleri

Özellikle Superonline önderliğinde yapılanmasına devam eden fiber internet artık çoğu ilde hizmet vermeye başladı. Yaklaşık olarak 100 MBit gibi eşsiz bir hıza sahip olmak artık çok kolay. Fakat bu veri aktarma hızının oldukça pahalı olduğunu hatırlatmadan geçmeyelim. Çünkü fazlasıyla maliyetli bir iş ve ilk çıktığı zamanlarda sadece gelişmiş ülkelerde kullanılan bir teknolojiydi. O yüzden ülkemizde kişisel özel değil de toplu konut ve yerleşmelere hizmet verilmeye çalışılmaktadır. Bu hizmetin amacı ile daha fazla insana sahip olmak ve onlar üzerinde test etmektir.
Fiber internet genelde pahalı semtlere yapılan yatırım neticesinde, orada internet kullanan vatandaşları kapsayan bir durum haline gelmiş durumda. Çünkü eski yerleşmelere ve kişisel olarak bağlantı verilemediği için tam anlamıyla ülkede büyüme sağlanmış değil. Ülkemizdeki ADSL fiyatlarına oranla iki kat fazla olan fiber internet teknolojisinin çok talep gördüğünü hatırlatmakta fayda var. Ama az önce belirttiğimiz nedenlerden dolayı hizmet sağlanamamasını doğal karşılamak gerekiyor.
Dünyada olduğu gibi ülkemiz de teknolojiden geri kalmıyor. Gelişmekte olan bir ülke olduğumuz için teknolojiye çabuk ayak uyduruyoruz ve çok gelişmiş ülkelerle aramızda mesafeyi git gide kapatıyoruz diyebiliriz. Yakın zamanda da normal internetin tümden kalkacağını ve yerine fiber internetin geleceğini görmek çokta zor olmasa gerek. Buna en uygun örnek; tüplü televizyonların yerini plazma tv ekranlara bırakmasını gösterilebilir.
Az önce belirttiğimiz üzere fiber internet dünyada daha yaygın şekilde kullanılıyor. Özellikle gelişmiş ülkeler en başı çekiyor diyebiliriz. Ayrıca bu ülkelerdeki fiyatlandırma, ülkemizin yaptığı fiyatlandırmadan çok daha uygun derecede. Daha hızlı gelişen teknolojileri ile her zaman bir adım önde olan Avrupa’da okyanusun altında bile fiber teknolojisinin alışverişini görmek mümkün. Veri aktarmada büyük kolaylık sağlayan fiber internet teknolojisi, Amerika ile Avrupa kıtası arasındaki bilgi alışverişini sağlıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir