WordPress-Yoast-SEO-Eklentisinin-Kurulumu-Ve-Ayarlari

WordPress Yoast SEO Eklentisi ve Ayarları

WordPress Yoast SEO Eklentisi

WordPress için en kullanışlı SEO eklentisi olarak nitelendirebileceğimiz bir eklenti olan Yoast SEO Eklentisinin ayarları ve kurulumundan söz edeceğim. Eklenti çok kapsamlı ve faydalı bir eklenti, bundan dolayı All İn One SEO Eklentisi‘nden çok daha iyi diyebilirim rahatlıkla.

Yoast eklentisi sayesinde Site İçi SEO için gerekli çoğu ayarı yapılandırabilir,arama motorlarında yüksek sıralamalara yükselebilirsiniz. Yoast Seo eklentisinin en büyük artısı gerekli tüm özelliklerin tek bir eklentide toplanmasıdır.Böylece birden çok eklenti kullanmaya gerek kalmadan yalnızca Yoast Seo Eklentisi ile, WordPress sitenizi SEO için optimize edebilirsiniz.

WordPress-Yoast-SEO-Eklentisinin-Kurulumu-Ve-Ayarlari

WordPress-Yoast-SEO-Eklentisinin-Kurulumu-Ve-Ayarlari

WordPress Yoast SEO Eklentisi Kurulumu

İlk Olarak eklentiyi WordPress.Org sayfası üzerinden indiriyoruz bunun sebebi buradan indireceğiniz eklentilerin her zaman güncel ve güvenli olmasıdır. ( Tabi isterseniz sitenizin admin panelinden de ekleyebilirsiniz, Eklentiler> Yeni Ekle diyerek eklenti ismini yazarak kurulumu hemen yapabilirsiniz. ) Eklentiyi bilgisayarınıza indirdikten sonra arşivde bulunan klasörü FTP’nizde wp-content/plugins dizinine gönderin. Sonrasında Admin panelinizde bulunan Eklentiler kısmında aktifleştirin. Bu işlemlerin ardından WordPress admin panelinizin sol kısmında seo adında yeni bir elementi fark edeceksiniz bu kısım Yoast SEO eklentisinin ayarlarını yapacağınız kısımdır. Bu butona basarak ayarları yapılandırmaya başlayabilirsiniz.

Ayarlar bölümünde bizi karşılayan ilk ekranda işinize yarayabilecek kısım Web Yöneticisi Araçları kısmıdır.Burada Google, Bing gibi arama motorlarına veya Alexa’ya kayıt olurken onay için gerekli kodları girebilirsiniz.

Ayarları kaydettikten sonra sol kısımdan Başlıklar&Metalar bölümüne geçiş yaparak başlık ve meta etiketler ile ilgili ayarları yapılandırmaya başlayabilirsiniz.

Yoast Seo Başlıklar ve Metalar

Başlıklar ve Metalar bölümüne geldikten hemen sonra Home sekmesine geliyoruz.

Bu kısımda sitemizin ana sayfasının title ve description yani başlık ve açıklamasını ayarlayabiliriz. Başlık kısmını aşağıdaki şekilde ayarlarsanız WordPress panelinde yaptığınız site adı ve sloganı kullanılcaktır;

%%sitename%%%%sitedesc%%

Site açıklaması bölümünüde maksimum 160 karakter olacak biçimde ve içerisinde anahtar kelimenizi geçirerek giriniz. Bu işlemi yaptıktan sonra Yazı Türleri, Taksonomiler ve Diğer sayfalar içinde başlık ve meta ayarlarını yapılandırarak bu ayar grubunu tamamen yapılandırınız.

Sosyal

Yoast eklentisinde Facebook, Twitter ve Google Plus için çeşitli ayarlamalar yapabileceğiniz bir sosyal ağ ayarları sekmesi bulunuyor burada isteğinize göre çeşitli ayarları yapılandırabilirsiniz.

XML Site Haritaları

Yoast SEO eklentisi için boşuna her şeyi tek eklentide toplamışlar demedim bu kısım sayesinde Google XML Sitemaps Eklentisine gerek kalmadan XML Sitemap oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz site haritaları yazı, sayfa,etiket ve kategori biçiminde gruplandırılır bunların tümünü Google Webmasters’a bildirmeniz gerekir.

Yoast Snippet Önizleme ve Sayfa Analizi Özelliği

Son olarak Yoast SEO Eklentisinin güzel bir özelliği ile makalemi sonlandıracağım. Yoast eklentisinin ardından her yeni yazı oluşturduğunuzda yazı panelinin alt kısmında yazının başlığı,açıklaması gibi ayarları yapabilir hedef kelimenizi belirleyebilirsiniz, böylece Yoast size bu kelimede yükselmeniz için sayfa analizi yaparak önerilerde bulunacaktır.

WordPress Yoast SEO eklentisiyle birlikte yapılandırmanız gereken en önemli ayarları bitirdiniz! Bu işlemlerin ardından site içi seo oranınız artış gösterecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir