en-cok-kullanilan-yaygin-resim-formatları-nelerdir

Yaygın Resim Formatları Nelerdir? Anlatımı

Yaygın Resim Formatları

Bilgisayar ortamında resimler genel olarak GIF, JPEG, PNG, BMP formatlarında saklanır.

GIF ( Graphics Interchange Format ) – grafik takas formatı. ( . gif ) ;

JPEG ( Joint Photographic Experts Group ) Birleşmiş foto exper grubu formatı. ( . jpg ) ;

PNG ( Portable Network Grapic ) taşınabilir ağ grafiği. ( . png ) ; PNG en popüler resim formatlarından biridir. En güzel özelliği ise resmin yüksek kalitelerde olmasına olanak sağlamasıdır.

BMP ( Bitmap) açıklama formatını ise kullanmadan önce baz formatına dönüştürmek gerekir. ( . bmp )

en-cok-kullanilan-yaygin-resim-formatları-nelerdir

GIF – GIF formatlı resimlerden web sayfalarının grafik düzenlemelerinde kullanılıyor. Onun temel özelliği düşük kalitede olması ve dosyanın küçük hacimli olmasıdır. GIF dosyası sadece 256 rengi kapsar. Örneğin, 1 milyona yakın renk değerini yansıtan bir manzara fotoğrafı varsa, onu GIF dosyası olarak kaydedildiğinde renklerin sayısı 256 ‘ya kadar azalacaktır. Bu nedenle GIF formatından düşük renk tonlarında veya çoğunlukla aynı renge sahip simgelerde kullanılır.

JPEG – GIF formatlı dosyalardan farklı olarak JPEG formatlı dosyalarda 16,7 milyon renk gösterilebilir. JPEG sıkıştırma algoritmasını kullanarak zipleme fonksiyonuyla dosyanın diskte tuttuğu yerin boyutunu yönetebilir. Buna rağmen sıkıştırma işlemi sırasında JPEG formatlı simgelerde kayıplar oluşur. Eğer görüntü üzerinde metin varsa sıkıştırma esnasında metnin değişmesi ve okunmaz hale gelmesi ihtimali vardır. Bu nedenle üzerinde metin olan resimleri GIF formatında tutmak daha uygundur. Öte yandan JPEG formatlı çizimler üzerinde dinamik ve şeffaflaştırma fonksiyonlarını gerekli düzeyde yerine getirmek pek mümkün olmuyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir